Історія міста Гайсина

Опис вашого першого форуму.

Модератор: Музєєч

Відповісти
Аватар користувача
admin
Адміністратор сайту
Повідомлень: 615
З нами з: Сер жовтня 24, 2018 7:41 am
Контактна інформація:

Історія міста Гайсина

Повідомлення: # 551Повідомлення admin
Чет січня 31, 2019 5:45 am

Історія
I
Від заснування до 1890-х років
У 1569 році після Люблінської унії територія Брацлавщини була приєднана до Речі Посполитої. Через 11 років після утворення Брацлавського воєводства (1580) землі, розташовані в середній течії річки Соб, були подаровані польським королем Стефаном Баторієм шляхтичу Тромчінському. Територію цю назвали Гальщіной. З цього часу і починається історія міста Гайсина, який ще називали Гальшін, Гайшин або Айсин. У початковий період місто (так само, як оточували його села) у безперервний спосіб передавався у володіння, або, точніше, в своєрідне «годування» від одного господаря до іншого.ІІ
У 1600 році Гайсин по королівським привілеєм заснував шляхтич Свірський. З 1605 року м від володіли їм на той момент Оришевський перейшов до Ядвізі Ружинської (по 4-му чоловікові - Одржівольской). Втім, суперечки з сусідами за право володіння Гайсином тривали. Тільки в 1616 році Гайсин «остаточно» переданий в «довічне володіння» сім'ї Одржівольскіх.
16 листопада 1621 року польський король Сигізмунд III подарував Гальшін з землею шляхтичу Яну Дзержка за військові заслуги.
За переписом 1629 року в місті проживало 822 жителя. На карті Г. де Боплана (1639) Гальшін значиться як місто-фортеця.

Сильно постраждав Гайсин в ході антипольських воєн Богдана Хмельницького (1648-1654), які супроводжувалося грабежами і масовими вбивствами євреїв.

У 1659 році король Ян-Казимир подарував Гайсин запорізькому старшині Максиму Булига. Ймовірно, це відображало тодішню геополітичну ситуацію: Річ Посполита насилу контролювала околиці, на які претендували також Османська імперія і Московське царство. У цих умовах «подарунок» міг означати формальне визнання фактичних обставин: в умовах вибухнула на Україні громадянської війни серед козацтва лояльна Кракову частина запорожців була тією військовою силою, яка могла реально протистояти турецькій і московської експансії.

Однак уже через рік, в 1660 році, Гайсин (разом з селом Кисляк) передаються на «дожіттєве право» Станіславу Якубовскому.

У 1699 році, згідно з Карловицьким мирним договором, Туреччина залишила Гайсинські землі Польщі. Тут знову утвердилися польські феодали, між якими постійно відбувалися міжусобні війни. За територію Гайсинщини сперечалися між собою Огинські і Санігія. В результаті цієї боротьби Гайсин в 1701 році був повністю розграбований.

Вся середина XVIII століття видалася вкрай неспокійною. В ході гайдамацьких повстань 1734 і 1750 років традиційно в першу чергу піддавалося масового побиття польське і єврейське населення Умані, Гайсина та інших населених пунктів Брацлавського воєводства. Точна кількість жертв підрахунку не піддається. Проте практично всі джерела фіксують факт тотального зникнення єврейських громад на охопленій повстанням території.

22 листопада 1744 року польський король Август III завітав Гайсину магдебурзьке право і герб із зображенням срібного орлиного крила в зеленому полі, а в наступному році дозволив заснувати в Гайсині чотири щорічних ярмарки.

У 1768 року українське населення Гайсинщини активно брало участь в Коліївщину - повстання гайдамаків, знову супроводжувався масовими вбивствами поляків і євреїв Гайсина. Після придушення Коліївщини землі Гайсинщини були поділені між магнатами Потоцькими, Ярошіньскімі, Собаньской, Холоневський і іншими. Сам Гайсин з навколишніми селищами був у 1775 році відданий у володіння Антонію Ледуховская. У 1783 році він отримав королівський привілей на право володіти містом і навколишніми селами на 50 років. Однак уже в 1789 році Гайсин від Ледуховская перейшов до графа Феліксу Потоцькому, який в Гайсинському повіті мав 10 тис. Десятин землі і 1200 десятин лісу.

Після Другого поділу Польщі (1793) Поділля з Брацлавщиною перейшли до Росії. Гайсинщину увійшла до складу Брацлавського намісництва, а Гайсин став окружним містом. З утворенням Подільської губернії Гайсин в 1797 році став повітовим містом (статус підтверджений в 1804). Повіт ділився на три округи (Куна, Теплик, Тернівка). Тоді ж в Гайсині була побудована кам'яна Свято-Миколаївська церква.

В кінці XVIII століття Гайсинським старостою був полковник Петро Чечель (1754-1843), відомий тим, що, придбавши в Старокостянтинівському повіті кілька сіл, побудував в одному з них чудовий палац, де облаштував свою резиденцію.

За переписом 1790 року в Гайсині значилося всього 50 євреїв. Пізніше єврейське населення швидко зростало, вже до 1800 року число євреїв в Гайсині досягло 1275 чоловік при загальній чисельності населення 1857 чол. Збільшення частки єврейського населення в Гайсині пояснюється значною мірою тодішньої внутрішньою політикою.

На початку XIX століття, під час участі Росії у військових діях в Європі, в місті розміщувався Сіверський драгунський полк, в якому служив автор «Енеїди» І. П. Котляревський.

У перші десятиліття XIX століття Гайсин представляв собою незначне містечко зі змішаним єврейсько-українським населенням. Про фінансовий його стан свідчать такі факти.

У «Постановах про міські доходи» зустрічаємо постанову від 29 травня 1836, в якому дозволяється на утримання місцевої поліції виділяти з казни 2000 руб. асигнаціями на рік «по недостатності міських доходів».

Недостатнє фінансування негативно позначалося на організації та роботі місцевого самоврядування, гальмувало його розвиток.

Для розвитку губернії урядом предпринимался ряд практичних кроків, включаючи надання спеціальних пільг:

«Міські присутні місця» в ці роки включали в себе:

Магістрат (завідував судовими та опікунськими справами громадян, а також міським господарством Гайсина; склад: Міський голова, два бургомістра і чотири Ратман);
Сирітський суд;
Словесний суд;
Міське Депутатське Зібрання;
Квартирну Комісію (займалася питаннями розквартирування військових частин).
У 1844 році в с. Красносілка Гайсинського у. був заснований Красносёлковскій цукроваріння завод.

У 1852 році в Гайсині було зареєстровано 60 ремісників-християн і 76 ремісників-євреїв.

До 1855 року співвідношення євреїв і християн склало 1 246 до 1305, при цьому число єврейських купців становило 271, християнських - 45. Серед єврейського населення було багато ремісників.

У 1858 році в Гайсині налічувалося 10 106 жителів (5 316 чоловіків і 4 790 жінок), міський бюджет становив трохи більше 5000 руб. (Дохід - 5060 руб. 93,75 коп., Витрати - 5055 руб. 25 коп.).

У 1859 році в с. Могильній Гайсинського у. був заснований Могільнянскій цукроваріння завод.

У 1859 році повітовим предводителем дворянства в Гайсині був колезький реєстратор Карл Вікентійович Лісовський, письмоводителем - губернський секретар Матвій Федорович Рахальскій, повітовим суддею - титулярний радник Арсеній Олександрович Данилевич, городничим - майор Іван Данилович Францішкевіч-Яновський. Депутатами Квартирне комісії складалися: від дворян - відставний поручик Петро Феліціановіч Пузинскій, від міщан-християн - Матей Дубчак, від євреїв - Берко Мортковіч Гузь. На чолі земського суду складався справник надвірний радник Василь Григорович Лапчинський. Було два лікаря: повітовий штаб-лікар надвірний радник Лаврентій Вікентійович Вандаловський, міський - колллежскій асесор Петро Мартинович Галіщінскій. Склад магістрату: міський голова - міщанин Никифор Іванович Бугров, бургомістри - Йосип Іванович Мельник і Матвій Матвійович Боровик, ратмани від міщан-християн - Ігнатій Григорович Титоренко і Олексій Самойлович Кравцов, від євреїв - Аврум Хаимович Лернер і Мортко-Шимон Лейбович Горвиць, секретать - титулярний радник Модест Іванович Шиманський.

У 1860 році число єврейських ремісників-майстрів склало 95 осіб.

У 1863 році в Гайсині налічувалося 9630 жителів (4952 чоловіків і 4678 жінок), в тому числі 2175 євреїв (1050 і 1125). Таким чином, за п'ять років (див. Вище) населення міста зменшилась на 476 осіб. У місті налічувалося 691 будівлю (в тому числі 262 «окремих єврейських»). При цьому тільки 8 з них були кам'яними. 525 власників будинків та іншої нерухомості платили з неї 571 руб. податку. Міські доходи склали 5651 руб. Була одна синагога і три молитовних єврейських школи.

Цукробурякове виробництво: в сезон 1864-1865 років на двох заводах Гайсинського повіту було вироблено 24 480 пудів цукру-піску (13 392 в Красносілці і 11 088 в Могильної).

У 1868 році в м. Соболёвке Гайсинського повіту був заснований Соболёвскій цукроваріння завод.

Реформи 1860-1880 років значно прискорили промисловий розвиток Гайсина. Виробництво полотняною мануфактури в Гайсинському повіті склало більше половини загального виробництва мануфактури всієї Подільської губернії. У місті відкрилася фабрика з виробництва шовку. У 1870 р збудовано цегельний завод, відкрилися дві тютюнові фабрики (1880 і 1897). Ще через деякий час на околиці міста виросли паровий млин і цукровий завод.

У 1876 році в Гайсині відкрилася друкарня міщанки Удли Лейбовна Шварцман.

Коли в 1881 році повіти були поділені на волості, то до складу Гайсинського повіту увійшло 12 волостей з загальною кількістю населених пунктів 144. У повіті почали закривати уніатські церкви, а замість них відкривалися православні.

В останній чверті XIX століття в Гайсині влаштовувалися ярмарки. Продукцію місцевих фабрик і ремісничі вироби вивозили і в сусідні містечка: Гранів, Китайгород, Кіблич, Соболівка. Це сприяло формуванню значного купецького прошарку.

У травні 1886 року за ініціативою протоієрея Никандра Гавриловича Міхневича було закладено Свято-Покровський міської собор. Це було п'ятибанна цегляна споруда на кам'яному цоколі з дзвіницею. Усередині розміщувався дерев'яний триярусний іконостас. Біля собору знаходилося церковне кладовище. У 1930-х храм, як і багато інших культові споруди, був зруйнований за наказом влади. Тепер на місці собору і прилеглого до нього кладовища знаходиться центральна площа Гайсина - площа Миру.

У 1893 році в Гайсині відкрилася друга друкарня - купецького сина Нухим Волькович Вайнштейна.

Від кінця XIX століття до кінця Першої світової війни
У 1895 виконуючим посаду повітового предводителя дворянства складався світової посередник 1-го уч. Гайс. у. Статський. сов. барон Ал-др Густав. Пиллар фон Пільхау. Повітовим справником складався кол. сов. Андрій Львович Вінницький, начальником в'язниці - отст. кап. Феофан Фёд. Ігнатенко, скарбником - надвоє. сов. Нік. Станісл. Барщевський, повітовим військовим поч. - полк. Нік. Ів. Попов (після виходу у відставку з виробництвом в генерал-майори був обраний міським головою і активно займався благоустроєм міста). Гайсинської поштово-телеграфну контору очолював губ. секр. Ал-др Феофилактович Цецініовскій, його помічник - кол. секр. Іван Ал-дрч Голембиовский.

Міським головою в 1895 в Гайсині був купець Конст. Ал-дрч Щецінську, настоятелями Покровської соборної церкви і Свято-Миколаївської церкви - відповідно прот. Никандр Міхневич і свящ. Влад. Грепачевскій, казенним рабином - Зейліка Меерович Грейзбарт.

Міською лікарнею завідував міським лікарем надвоє. сов. Мих. Як. Крижанівський, доглядач - надвоє. сов. Олексій Герас. Резніков. Повітовий лікар і співдиректор Гайсинського уездн. Тюремний. відділення кол. ас. Никандр Феофанович Драгомирецький в 1895 був переведений в м. Ново-Ушицю, а приїхав на його місце з Ново-Ушиці кол. сов. І. В. Ромішовскій вийшов у відставку і був замінений переведеним в Гайсин з Копайгород Мог.-Под. у. Н. К. Жилінським. Була в Гайсині одна аптека (влад. - дружина провізора Валерія Ігн. Сіцінський, оренд. - дворянин Октавіан Войцехович Комошінскій, управл. Провізії. - Ів. Павл. Сіцінський). Крім казенних, населення міста пользовали два вольнопрактикующими лікаря - Антон Інокентій. Вільчопольскій і Лейба Захарович Ратнер.

У місті діяли дві друкарні і одне двокласне народне училище (штатний наглядач, він же преп. Іст. І геогр. - кол. Ас. Ал-др Фёд. Камкін, книжники - протоієрей Н. Г. Міхневич і свящ. Вл. Захар'єв. Грепачевскій).

У місті діяли:

винокурний з-д Алтер Скупніка (керуючий, він же орендар - Сруль Осман),
тютюнова ф-ка Хаїма Зальцмана (він же і упр.),
шкіряний з-д Іося Поляка (він же і упр.),
вальцовая паровий млин Ал-дра Лангера.
Слід згадати також знаходився поряд з Гайсином пивоварний з-д у Куні (влад. - двір. Цеслав Едуард. Ярошинський, оренд. І управляюще. - мещ. Карл Осип. Рогозінський).

Бібліотек, книгарень і фотографій на 1895 у Гайсині там ні.

У Гайсинському повіті діяв три великих на той час сах. з-ду (в Красносілка, Могильному і Соболёвке).

У 1896 в Гайсині налічувалося 9 367 жителів, в тому числі євреїв 5 152 (55,5%), православних 3 840 (41,0%). Були 1 церква, 1 синагога, 5 єврейських молитовних будинків, 1 розкольницьких каплиця, житлових будинків - 1 042. Заводів і фабрично-заводських закладів - 9, в тому числі 1 гуральня, 1 свічково-сальний, 1 тютюнова фабрика, 1 мідно чавуноливарний завод. Одне двокласне чоловіче училище і одне жіноче училище, з підготовчого при них класами і рукодільні класом при жіночому училищі. Лікарня одна.

Згідно з переписом 1897 року в Гайсині проживало 9 374 жителя, в тому числі:

4 724 чоловіки та 4 650 жінок,
7 582 місцевих уродженців, 641 уродженець ін. Повітів Під. губ, 1 135 з ін. губ., 16 іноземців,
7 733 міщан (3769 м. +3964 ж.), 1 075 селян (676 м. + 399 ж.), 356 дворян, 109 купців (53 м. + 56 ж.), 43 потомствених і особистих поч. гр. з чл. сімей (22 + 21), 33 особи духовного звання з членами сімей (20 м. + 13 ж.), 17 іноземних підданих, 8 чол. належали до ін. станам, 1 станової приналежності не вказав.
з рідної мови: євреїв 4 322 (46,11%), українців 3 946 (42,1%), росіян 884 (9,43%), поляків 167 (1,78%), татар 24, німців 13, інших 17 ,
за віросповіданням: православних 4 557 (всього в повіті 212 002), іудеїв 4 321 (всього в повіті 21 438), старообрядців і «ухиляються від православ'я» 264, римо-католиків 181, магометан 30, лютеран 15, армяногрегоріан 4, вірменокатоликів 2,
по віковим групам: дітей до року 303 (159 м. + 144 ж. соотв.), від року до 9 років вкл. 2086 (1060 + 1026), 10-19 років 2197 (1023 + 1174), 20-29 років 1715 (970 + 745), 30-39 років 1102 (532 + 570), 40-49 років 885 (453 + 432) , 50-59 років 580 (275 + 305), 60-69 років 322 (158 + 164), 70-79 років 130 (66 + 64), 80-89 45 (24 + 21), 90-99 років 7 ( 3 + 4)
Відомий історик-краєзнавець. Сіцінський повідомляв, що в 1899 в місті проживало понад 4 тис. Православних, 306 розкольників-поповців, 174 католика, 9 лютеран, близько 6,5 тис. Іудеїв.

Значною подією для міста стало відкриття Південним товариством під'їзних шляхів в 1900 вузькоколійної залізниці Житомир-Ольвіополь, що проходила через Гайсин. На той час місто стає одним з найбільших на Поділлі. Міський бюджет Гайсина в 1900 склав більше 30 тис. Руб. (36 437 руб. - дохідна частина 23 944 руб. - видаткова.

До 1902 в Гайсині проживало 10 765 жителів. Малося міське училище. На 23 фабриках і заводах працював 631 робітник, сумарне річне виробництво склало 656 820 руб.

З міських підприємств цього періоду відомі:

паровий млин Авр. Волькен. Стала (12 робітників) і водяна Мордко Беніаміновіча Штерна,
пивоварний завод Алоизия Людва. Пільковского (18 робітників),
тютюнові фабрики Хаїма Гейніковіча Зальцмана (вул. Поштова, 50 робітників) і Янк. Шиман. Койермана і Айз. Тевелєв. Куценогого (26 робітників),
друкарні Нухим Волькович Вайнштейна (з 1893) і Удли Шварцман (з 1876).

Крім того, в місті були торговельні заклади:

аптека Валерії Гнатівна Сіцінський,
винна бакалія і залізна торгівля Зельмана Шлемовіча Лошака (вул. Поштова),
бакалії пейз. Дув. Полякмана і Хаїма Янк. Тиліпмана,
казенний винний склад,
галантереї Іося ІЦК. Оксман і Хаї Авр. Фас,
залізна торгівля Гершко, Хаїма і Паита Кіблицького,
книжковий магазин Лейза (ера?) Поляка,
торгівля шкіряними виробами Нухим Хаїмовича Драгуна (вул. Поштова),
торгівля виробами з коралів Лейби Дув. Пантіовіча і Давши (Іда?) Співака,
магазини мануфактурних товарів Гершко Берк. Векслера; Ноіха Мошковича Драгуна (на Поштовій); Ворушачи (Тевеля?) Куценогого і Бор (вуха?) Гройсмана; Мошко Тод. Полякмана і Дизик; Еля Гельм. сироти; Гершко Алтер. Скупніка,
меблева торгівля Шімшоном Хаїмовича Зальцмана (на Поштовій),
посудна лавка Лейза. Гершковича Кіблицького,
рибна торгівля Айз. Тевелєв. Куценогого,
фотографія Михайла Густинського.

Міське чиновництво і земство представляли:

предводитель дворянства - колезький. асесор Вас. Степ. Завойко,
справник - відставний штабс-капітан Олексій Степ. Мандровскій,
міський голова - генерал-майор у відставці Микола Іванович Попов,
світові посередники: 1-й уч.- кол. ас. Григорій Максимович Семенцов, 2-ий уч. - статський радник Степан Вас. Савицький,
голова Брацлавського-Гайсинського повітового з'їзду - кол. сов. Конст. Мих. Маков,
повітовий лікар - виконуючий посаду кол. сов. Микола Кіндратович Жилінський,
військовий начальник - полковник Пекло (ам?) Мих. Чайковський,
мирові судді: 1-й уч. - надвоє. сов. Олександр Гріг. Нікольський, 2-й уч. - статський. сов. Віктор Олександр. Шафиров (Гранів), 3-ий уч. - кол. сов. Мих. Вуколовіч Щербаня (Теплик), 4-й уч. - статський. сов. барон Георгій серп. Майдель (Ладижин),
судові слідчі: 1-й уч. - титулярний. сов. Никандр Ант. Моісеєнко, 2-ий уч .. - титулярний. сов. Олександр Ів. Бакал, 3-ий уч. - закінчив університет Пашковський (Теплик),
нотаріус - Вас. Осипович Романенко,
податковий інспектор - колезький асесор Іван Ант. Пашковський,
скарбник - колезький радник Полікарп Ант. Боржковський,
акцизний наглядач 6-го округу - надвоє. сов. Полікарп Як. Рудаковський; помічники - кол. ас. Павло Мих. Євдокимов (Теплик), Дм. Серг. Чеботарьов, кол. секр. Сергій Ал-дровіч Венгржановскій,
лісничий Гайсинського лісництва - кол. ас. Іван Ів. Олифан.

У 1902 в Гайсині відкрилася бібліотека.

Погроми 1905 року призвели до початку відтоку єврейського населення за кордон. Позначилося це й на Гайсині, де відбулося відчутне зниження чисельності євреїв.

Станом на 1910 Гайсин займав площу в 2 500 десятин 1 936 квадратних сажнів. Жителів в ньому налічувалося 13 222 людини, з них 6 512 чоловіків і 6 710 жінок. За віросповіданням: православних 6 208 осіб, католиків 359 осіб, магометан 14 осіб і євреїв 6 629 осіб.

Напередодні Першої світової війни на Гайсинщину вже діяло 36 підприємств, на яких працювало 970 робітників. У 1914 в місті відкривається метеорологічна станція. Змінюється на краще вигляд міста. Будуються кам'яні споруди: міська лікарня (згодом земська, нині - ЦРЛ), банк і Гранд-готель, будинки в стилі модерн: Шпільберг (тепер відділ статистики), адвоката Літваковского (Будинок школяра). Значна увага повітова земська управа приділяла розвитку охорони здоров'я. На її кошти побудували аптеку, містився один вільно практикуючий лікар і п'ять фельдшерів. Піклувалася земство і про розвиток освіти: крім фінансування навчальних закладів та вчительської семінарії, управа призначала стипендії гайсінчанам, які навчалися в різних навчальних закладах.

Під час Першої світової війни тут був дислокований 75-й Севастопольський піхотний полк

Період громадянської війни
У 1917 сім тисяч євреїв Гайсина становили більше половини населення міста.

З початком революції 1917 року в Росії пройшли перші великі єврейські погроми. Не оминули вони і Гайсин, де в цей час орудувала банда Мединського. Коли місцевий більшовик Кисельов організував загін самооборони для боротьби з бандитами, в нього увійшли і євреї містечка

Більшовицькі частини (7-ої армії Південно-Західного фронту) вперше захопили Гайсин 2 лютого 1918.

У 1918-1920 мали місце єврейські погроми, що супроводжувалися масовими жертвами. У них брали участь частини Добровольчої та Червоної армії, Директорії, гетьмана; особливо лютували численні банди. Влада в Гайсині змінювалася безперервно. Дані про кількість жертв суперечливі. 152 людини було вбито в травні 1919.

12 травня в Гайсині було вбито 390 чоловік.

У травні 1919 під час захоплення Гайсина бандою отамана А. Волинця було вбито 1200 осіб, переважно євреїв. Пізніше, в тому ж році при захопленні Гайсина денікінцями мали місце грабежі, згвалтування жінок ..

Між 20 і 25 липня 1919 року в Гайсині знову стався жорстокий погром.

Вбивства євреїв супроводжувалися крайньою жорстокістю:

У жовтні 1919 р місто був зайнятий частинами Добровольчої армії, в лютому 1920 р - Червоною Армією, в травні 1920 року - бандою Тютюнника, потім - бандою Волинця. Кожен перехід міста з рук в руки супроводжувався погромами і пограбуваннями.

1921-1941 роки
Радянська влада остаточно встановилася в Гайсині влітку 1920 р 1922 Гайсині дислокувалася 24-я Самарська дивізія, потім - частини 2-го кавалерійського корпусу Котовського (штаб - в Умані). У 1922 на педагогич. курсах в Гайсині було відкрито відділення з викладанням на ідиш. У період НЕПу спостерігається короткочасне відродження торгово-підприємницької активності в єврейському середовищі, однак зі згортанням НЕПу та припиненням приватно-торговельної діяльності частина Гайсинських євреїв була змушена вступити в організований в місті єврейський колгосп. В кінці 1930-х рр. була знесена велика синагога, закрита мала синагога і єврейська школа. У 1926 р в Гайсині проживало 5 190 євреїв (33,9% від загальної кількості населення), в 1939-му - 4 109.

Гайсин під час Великої Вітчизняної війни
Окупація Гайсина тривала з 25 липня 1941 по 14 березня 1944 року - майже 32 місяці. У цей період в районі Гайсина перебували німецькі концтабори Stalag 329 / Z і Stalag 348 (3/43 - 8/43) За різними оцінками за час окупації на північно-східній околиці міста (урочище Белендіевка) німці розстріляли від 8 000 до 10 000 чоловік - в основному місцевих євреїв і євреїв, спеціально привозять сюди для знищення з інших окупованих районів. Під час першого масового розстрілу 16 вересня 1941 року було вбито близько 3 тис. (За іншими даними посилання - 1 300) євреїв, 17 вересня розстріляно ще 3 тис. Чол. В наступні дні було розстріляно близько 4 тис. Євреїв, доставлених з навколишніх місць. Розстріли проводилися також в жовтні 1941 і 7-10 травня 1942 г. Наприкінці окупації в Гайсині залишалося близько 20 євреїв.

Гайсин після 1945 року
За результатами Всесоюзного перепису населення 1959 року в Гайсині налічувалося лише близько 1 600 євреїв (9% від числа всіх жителів). Надалі це число неухильно скорочувалася: в 1970 р - близько 1200 чоловік (5,1%), в 1979-му - близько 700 (2,8%), в 1989-му - 402, в 1993-му - 228 євреїв .

Економіка
Підприємства та організації: ТОВ «Гайсинський консервний комбінат», цукрозавод, маслозавод і спиртзавод, завод продтоварів, хлібозавод, швейна, меблева фабрики.

Відомі уродженці і жителі міста
Степан Джевецький (1843-1938) - вчений, інженер, конструктор і винахідник, автор ряду конструкцій підводних човнів;
Володимир Високович (1854, Гайсин - 1912 Київ) - найбільший російський патолог, епідеміолог, мікробіолог, поряд з І. І. Мечникова один із засновників вчення про ретикулоендотеліальної системі;
Микола (Борецький) (1879-1934) - видатний діяч УАПЦ, настоятель Свято-Миколаївського собору в Гайсині (1917), в сент. 1917 вибраний представлення. Гайсинської міської думи (під його представлення. Дума підтримала Універсали Центральної Ради), єпископ Гайсинський (1922), Митрополит Київський і всієї України (1927-1930). Репресований, помер в ув'язненні;
Данило (Яків) Ісаєвич Новомирский (Кирилівський) (1882, Гайсин - не раніше 1937 репресований) - видатний анархіст (в революційному русі з 1900), на момент арешту - редактор Великої радянської енциклопедії,;
Іван Николайчук (1884 -?) - діяч українського революційного руху (з 1909), есер (1917), член Центральної Ради, Всеукраїнської селянської Ради. Народився в с. Кисляк під Гайсином, закінчив Гайсинське гір. училище. До революції неодноразово піддавався переслідуванням. У 1931 засуджений у справі Українського національного центру на 6 років. Реабілітований в 1989 .;
Авраам Ярмолинецький (1890, Гайсин - 1975, Нью-Йорк) - директор Слов'янського відділу Нью-Йоркської публічної бібліотеки;
Ананій Волинець (1894-1941) - заступник повітового комісара Гайсина після лютневої революції 1917, активний есер, начальник місцевої міліції, згодом видатний керівник антибільшовицького селянського збройного опору на Гайсинщину, командир 61-го і 13-го полків Армії УНР, командир Гайсинський-Брацлавської бригади. Відомий як організатор масового терору проти мирного (переважно єврейського) населення в період Громадянської війни
Степан Матузенко (1897-1940) - нарком внутрішніх справ Карельської АРСР;
Олександр Пироговский (1897, Гайсин - 1943, Київ) - Герой Радянського Союзу;
Гнат Танцюра (1901, с. Зятківці Гайсинського у. Подільської губ. - 1962 Гайсин) - видатний український фольклорист (в 2001 ЮНЕСКО відзначалося 100-річчя з дня народження Г. Танцюри);
Самуїл Полонський (1902, Гайсин - 1955, Москва) - сов. композитор, хормейстер, автор вокальних произв. на вірші Лермонтова;
Дмитро Балацький (1902, Гайсин - 1981, Полтава) - хоровий диригент, творець капели "Зірка" (Гайсин). У 1929 році закінчив Київський музично-драм. ін-т ім. Лисенко, в 1936-1937 рр. - худ. рук. Державної капели бандуристів України; репресований (1938-1944), реабілітований в 1956 р .;
Анатолій Наль (Рапопорт-Орочко) (1905, Гайсин - 1970, Москва) - актор, режисер, поет і педагог, учень Євгена Вахтангова;
Василь Іванович Вознюк (1907, Гайсин - 1976) - начальник космодрому Капустін Яр (1946-1973) генерал-полковник, Герой Соціалістичної праці;
Анатолій Топаллером (1911-1996, Гайсин) - Герой Радянського Союзу;
Ошер Пен (1912 або 1908 році, Гайсин - 1979) - єврейський (ідиш) поет і публіцист (з 1920-х - в еміграції: Куба, США);
Степан Пономарчук (1913, Гайсин - 1998 Брянськ) - Герой Радянського Союзу;
Давид Бромберг (1915, Гайсин - 1998) - російський і єврейський поет
Володимир (Вольф) Рейфман (1917, Гайсин - 1996) - великий вчений-вірусолог, організатор і беззмінний керівник (1962-1988) першого (і до сих пір єдиного) на Далекому Сході і в Сибіру фітовірусологіческого наукового підрозділу - лабораторії (з 1969 - Відділ) вірусології Біологотипу грунтів. ін-ту ДВО РАН, директор інституту в 1969-1971, почесний член Асоціації картоплярів Індії, член Міжнародного картопляного центру (Перу);
Йосип Керлер (1918, Гайсин - 2000) - єврейський (ідиш) поет;
Лев Бергельсон (р. 1918) - сов. хімік-органік і біохімік, професор МГУ, чл.-кор. АН СРСР (з 1968), лауреат Державної премії СРСР (1985) ,, син видного єврейського (ідиш) прозаїка і драматурга Д. Бергельсона
Зіновій Паперний (1919, Гайсин - 1996 року, Москва) - радянський і російський літературний критик, літературознавець, письменник, широко відомий літературний пародист;
Георгій Ляхов (1923, Гайсин - 1983, Чита) - Герой Радянського Союзу;
Еміль Горовець (1923, Гайсин - 2001) - популярний естрадний співак;
Павло Потапенко (1924, Гайсин - 1978, там же) - повний кавалер орденів Слави;
Борис шелеві (1924, Гайсин - +1997, Київ) - повний кавалер орденів Слави;
Леонард Чепкий (рід. В 1925 р в Гайсині) - доктор мед. наук, професор, засл. діяч науки і техніки України, лауреат Держ. премії України, автор понад 400 наук. праць (в тому числі 28 монографій), найбільший вітчизняний анестезіолог і реаніматоло

Відомий російський письменник Віктор Некрасов згадує довоєнний Гайсин в своїй автобіографічній книзі «Маленькі портрети». Він бував тут під час своїх численних гастролей, коли в 1937 грав в пересувному театрі.
Під час війни (в період німецької окупації і не менше року після приходу радянських військ) в Гайсині існував драматичний театр:
.

У 1949-1951 У Гайсині служив дядько Володимира Висоцького - А. В. Висоцький. Зараз на будинку, де він жив і де у нього гостював племінник, встановлено меморіальну дошку (вул. Енгельса, 11 / кол. Гурвича, 7).
У Гайсині відшукуються родинне коріння видного ізраїльського письменника і журналіста, прес-секретаря Єврейського Агентства (Сохнут) Д. Шехтера: його прадід Хаїм-Дувід Айзенштейн приїхав в Одесу в кінці 19 ст. з Гайсина.
Гайсинщину вже кілька століть славиться своєю керамікою. Особливо відомі в цьому відношенні села Бубнівка, Жерденівка, Новоселівка (тут знаходиться відомий на Вінниччині Садиба-музей братів-гончарів Якова та Якима (Якима) Герасименко ,, чиї вироби розписувала знаменита народна художниця України Марія Примачов).
З червня 2011 року на східній околиці Гайсина біля міжнародної автотраси E50 діє приватний зоопарк, в якому серед інших тварин є леопарди, павичі, страуси, тигр, як,
Гайсин в літературі
Гайсин неодноразово згадується в творах Шолом-Алейхема (див., Напр .: гулящі, Чудо в сьомий день Кучок, Бути б весіллі, та музики не знайшлося і ін.);
У «Думі про Опанаса» Е.Багрицький зустрічаємо рядки: «Як ми йшли в колісному грім, / Так, що неба жарко, / Пам'ятають Гайсин і Житомир, / Балта і Вапнярка»;
З мемуарно-краєзнавчих робіт, присвячених місту, можна відзначити «Діти війни» і «Гайсинський" Перехрестя "» місцевого уродженця військового журналіста Сергія Боровикова.
У книзі «100 єврейських містечок України. Історич. путівник. Вип. 2. Поділля »(СПб .: Видавець А. Гершт, 2000. - 704 с.) Поміщений досить змістовний нарис« Гайсин» (сс. 187—206)

**********************
Автор інформації адміністратор сайту та краєзнавець
Каляфіцький Сергій Михайлович
https://www.facebook.com/informgru

Відповісти

Повернутись до “Історія міста Гайсина до 1917 року”